Křivolické novinky 2012

Sekce: Hrady a skanzeny » Skanzeny » Křivolík
Aktualizováno 13.02.2012, 15:53

12. 2. 2012 - Křivolické sněhové zpravodajství

  • V Osadě leží souvislá pokrývka sněhu o výšce 40 cm
  • Místy s ojedinělým výskytem i nad 60 cm
  • Cesty sjízdné pouze na běžkách či pěšmo.
  • Ledová plocha na jezeru je celkově stabilní
  • Odborníci však nedoporučují vstup na její povrch.
  • Bio zátěž číslo 2.

Zima v Křivolíku.. podruhé

Opět po krátkém a nečekaně teplém období, kdy lidé uklízeli do skříní zimní bundy, na Moravě kvetly stromy a v Křivolíku zmizela většina zledovatělého sněhu, se Zima vrátila a zasypala celou Osadu vápnem. Pardon, sněhem, ale zasypány byly samozřejmě i zbývající pytle s vápnem.

Doufejme tedy, ať nám opět nenapadá nemalý počet stromů a velkých větví na nově postavené nebo již stojící stavby, jak se stalo loni. Bohužel první oběť je již známa, jedná se o loveckou chýši, která doslova padla za vlast.

Snad jedinou pozitivní zprávou je, že neolitikům konečně dozrálo obilí, takže konečně mohou sklidit a neumřou v zimě hlady :-)


Těžký život Lovce

Jen oči pro pláč a domov obraný doslova na kostru zbyly mezolitickým lovcům po jejich návratu z rutinní výpravy za potravou. Nejen, že nečekanou sněhovou nadílku nevydržela konstrukce střechy jejich skromného obydlí, ale záhadně zmizela i veškerá její kožešinová pokrývka.

„Nejdřív díky tomu globálnímu oteplování nám odtáhli soby na sever a teď tohle. Člověk by do toho nejradši už praštil pazourkem! Teda tím zrovna ne, ale nějakým šutrem určitě!“, rozčiluje se vůdce postižené lovecké skupiny, pan Krumllesák. Nepřímo tímto zlým činem, možná i zločinem, byly ovlivněny i děti. „Minulý rok dal svýmu synkovi můj brácha štěně ochočenýho vlka, že prý pak až oba vyrostou spolu budou lovit. Tak jsem chtěl tomu mýmu taky udělat radost a ochočit mu červíka. Už uměl lehni, sedni, plaz, zrovna jsem ho učil nežer!, ale když jsme šli na tu výpravu s klukama, tak jsem ho musel nechat tady na jeho místě v kůži na střeše, tam byl hrozně rád. Nevím jak to teď synovi vysvětlím...“, svěřil se našim redaktorům další člen lovecké komunity.

Ale kdo to byl? Kdo za to může být zodpovědný? Zatím je jisté, že to nebylo ani zvíře ani rostlina. „Za to určitě můžou ty divný lidi, co se sem před časem nastěhovali!“, ozývají se výkřiky plné hněvu. Řeč je o nových přistěhovalcích z dalekého Východu, kteří nedávno přišli po skupinkách hledat azyl do těchto divokých končin. Bohužel se zatím nesetkávají s pochopením zdejších odrodilců. „Vážně nevím, co si o nich máme myslet. Staví si tak velké domy, že se od nich nehnou ani na sto honů, celé dny se rýpou v zemi nebo něco plácají z bahna a jí hlavně takovou divnou trávu, která jim roste blízko těch domů. Kde jsou ty původní tradice, které dodržujeme my, třeba výroba krásných štípaných hrotů a mikrolitů (malých čepelek - pozn. red.), kde je kouzlo velkých lovů a kreslení těchto slavných chvílí na skalní stěny. A co teď? Můžeme čekat smíšená manželství nebo že už se štípat zkrátka nebude? Jeden by se bál toho všeho, co přijde...“, podělil se s námi o své chmurné myšlenky jeden z nejstarších lovců, pan Drasadlák, známý výrobou kvalitních drasadel z ušlechtilého rohovce s dvacetilunovou zárukou (největší sortiment na sever od Velké řeky, akční ceny již od 3 zajíců, přijďte se podívat ještě dnes!).

Našim redaktorům se podařilo vypátrat podezřelou hromadu kožešin právě v blízkosti příbytku s přidruženou úmyslnou rostlinnou produkcí, čili u prvních zde žijících zemědělců. Když jsme se ptali na původ těchto kůží, dostalo se nám pouze několik mlhavých informací. „Opravdu nevím, Efendi, pane, odkud ty kůže jsou, možná je přinesl bratr, možná jsme je vyměnili s těmi domorodými lovci za náš vyhlášený obilný mok, ale vždyť na tom nezáleží. Pokud si je chceš směnit a máš dobrou protihodnotu, tak neváhej, vždyť obchodní styky rozvíjí přátelství. Jen škoda, že tu ještě nemám červený kámen z naší domoviny , který bych ti mohl nabídnout - je to moc zvláštní kámen, který si můžeš ohněm a jiným pevným kamenem přeměnit do jakéhokoliv tvaru. Snad až se sem bude stěhovat bratranec, tak nějaký vezme s sebou.“

TELEGRAFICKY - Ačkoliv stávající situace lovců není stále nejlepší, již po konci zimy plánují postavit chýši novou, více ekologickou a používající obnovitelné zdroje. Sporné kožešiny nakonec získali od neolitiků směnou za sadu čepelek na „srpy“ (nástroje na řezaní oné zvláštní jedlé trávy - pozn. red.), zbylý stavební materiál zajistí svépomocí. Pohřešovaný červ se bohužel nenašel, pouze skupinu obtěžuje nová zvlášť dotěrná masařka.

PF 2012

Přejeme všem našim přátelům, podporovatelům a příznivcům, vše nejlepší v novém roce. Nechť je to všem sviňsky dobrý rok!
Zapsal: Anonym [01.01.2012,00:00]
Sekce: Hrady a skanzeny » Skanzeny » Křivolík

Diskuze: 0 názorů